jtemplate.ru - free extensions for joomla

 

I LO
ul. Niepodległości 16

74-100 Gryfino

tel. 91 416-20-65

Sekretariat czynny:

Pn - Pt:

8:00 - 15:00

 

Dzwonki:

1. 8:00 - 8:45

2. 8:55 - 9:40

3. 9:45 - 10:30

4. 10:45 - 11:30

5. 11:35 - 12:20

6. 12:35 - 13:20

7. 13:25 - 14:10

8. 14:15 - 15:00

9. 15:05 - 15:50

 

ZSO Gryfino - Źródła energii odnawialnej

Projekt: "Źródła energii odnawialnej"
Szkoły partnerskie:

  1. Goethe Realschule Eberswalde
  2. Powszechna Szkoła średnia w Gomel
  3. Liceum Ogólnokształcące w Gryfinie


Projekt: "Źródła energii odnawialnej" poświęcony jest przede wszystkim problematyce ochrony środowiska. Młodzi ludzie z Niemiec, Białorusi, i Polski będą poszukiwali wspólnie odpowiedzi na pytanie w jaki sposób wykorzystywać dotychczasowe źródła energii, tak aby jak najmniej obciążać i zanieczyszczać środowisko.

W projekcie wezmą udział(o ile środki finansowe na to pozwolą) uczniowie z trzech szkół partnerskich-Goethe Realschule z Eberswaldew BRD, Liceum Ogólnokształcące w Gryfinie oraz szkoły średniej w Gomel na Białorusi. Wszystkie te trzy miasta znajdują się w pobliżu zakładów produkujących energię elektryczną.

W pobliżu Eberswalde znajdują się zakłady produkujące wyposażenie dla elektrowni wiatrowej. W czasie pobytu w Eberswalde zaplanowano również odwiedziny w parku technologicznym firmy UFE-Solar, gdzie młodzież będzie miała możliwość bliższego zapoznania się z technologią pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych.

W Gryfinie młodzież ma z kolei możliwość zapoznania się z technologią pozyskiwania energii z elektrociepłowni "Dolna Odra".

Miasto Gomel na Białorusi leży natomiast w pobliżu (130 km) elektrowni jądrowej w Czarnobylu. W ramach projektu uczniowie będą mieli okazję zapoznać się również z zagrożeniami związanymi z pozyskiwaniem energii z elektrowni jądrowych, zwłaszcza w kontekście planów budowy kolejnej elektrowni jądrowej na Białorusi.

Rozwój gospodarczy i przemysłowy państw byłego bloku wschodniego, którego przedstawicielem jest Polska i Białoruś, stawia te państwa na razie, jako użytkownika energii, daleko w tyle za Niemcami. Produkt krajowy brutto Polski to 1/6 , a PKB Białorusi to 1/12 PKB Niemiec. Jeżeli chodzi o zużycie energii, Polska i Białoruś z o połowę mniejszą liczbą ludności stoją również daleko w tyle za Niemcami. Również liczba samochodów osobowych w Niemczech jest 2,5 razy większa niż w Polsce i 4,5 razy większa niż na Białorusi. W trakcie integracji z Unią Europejską te różnice będą się powoli niwelować i wraz z rozwojem gospodarczym tych krajów z pewnością wzrośnie zużycie energii. W związku z tym powstaje zagrożenie wzrostu problemów związanych z ochroną środowiska. Po to by przyszły wzrost gospodarczy w Europie Środkowej nie obciążył nadmiernie środowiska powinna polska i białoruska młodzież stać się już dzisiaj ekspertem w dziedzinie alternatywnych metod pozyskiwania energii. Polityka ochrony środowiska staje się powoli wspólnym europejskim zadaniem, które odzwierciedlone zostaje również w idei projektu. Praca nad projektem przebiegać ma w Polsce, Niemczech i na Białorusi. W trakcie odwiedzin w tych krajach uczniowie wymienią się wynikami i pogłębią swoje doświadczenie i wiedzę oraz pozwolą wczuć się w sytuację odwiedzanego kraju. Odwiedziny w rodzinach staną się wspaniałą okazją do poznania problemów rodzimej ludności i do przezwyciężenia barier i uprzedzeń. Dzisiejsza integracja młodzieży w rodzinach przyjmujących gości z trzech państw ułatwi z pewnością jutrzejszą integrację w rodzinie europejskiej. Główną problematyką projektu stanowią metody pozyskiwania energii oraz ich wady i zalety z punktu widzenia ochrony środowiska. Obok zainteresowania problematyką przemysłu energetycznego w poszczególnych krajach, uczniowie zastanowią się w jakim stopniu i pod jakimi warunkami źródła energii odnawialnej mogą stać się alternatywą w stosunku do energii jądrowej.

- Jaki wkład w modernizację przemysłu energetycznego mogą wnieść- :
Energia powietrzna , energia słoneczna oraz energia organiczna?
- Czy również w Polsce i na Białorusi istnieją opłacalne alternatywy w stosunku do dzisiejszych metod pozyskiwania energii?
- Jakie warunki muszą zostać- stworzone w tych krajach, aby w przyszłości możliwe było korzystanie ze źródeł energii odnawialnej?

Oprócz tego w ramach pracy nad projektem zaplanowano spotkania z fachowcami oraz ludźmi odpowiedzialnymi za politykę ochrony środowiska w danym regionie w celu przybliżenia tejże polityki młodzieży uczestniczącej w projekcie. W czasie pracy nad projektem rozwinięte zostanie większe poczucie świadomości związane z ochroną środowiska jak również nawiązane zostaną osobiste kontakty, które zaowocują ewentualnie nowymi perspektywami zawodowymi.
Dokumentacja projektu przewidzina została za pośrednictwem internetu, co uczyni ją nardziej interesująca i uczyni ją dostępną dla grup młodzieżowych, wszystkich zainteresowanych problematyką ochrony środowiska, jak również dla regionalnych i poza regionalnych podmiotów gopodarczych, które mogłyby uzyskane informacje w efektywny sposób wykorzystać.

Wyniki zostaną również zaprezentowane za pośrednictwem regionalnych mediów. na rozmowę z dziennikarzami zostaną zaproszeni politycy, regionalni experci do spraw ochrony środowiska.
Projekt "Źródła energii odnawialniej" wniesie z pewnością wkład w zintensyfikowanie wymiany młodzieży z Euorpy Środkowej, Wschodniej i Zachodniej oraz wzmocni poczucie odpowiedzialności za ekologiczną przyszłość Europy.

Zwiastun Zgryfiady 2012

Życzenia świąteczne

Odwiedza nas 42 gości oraz 0 użytkowników.

wrzesień 2021
pwścpsn
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Poznaniu Strona Gminy Gryfino   

Strona ZUT Szczecin